1,4-Dichlorobutane
ALDRICH/D59100 - 99%
Synonym: Tetramethylene dichloride
CAS Number: 110-56-5
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8Cl2
Molecular Weight: 127.01
EC Number: 203-778-1
MDL Number: MFCD00001011
Linear Formula: Cl(CH2)4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 161-163 °C (lit.) |
| density | 1.16 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H8Cl2/c5-3-1-2-4-6/h |
| InChI key | KJDRSWPQXHESDQ-UHFFFAOYSA |
| mp | −38 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ClCCCCCl |
| Application: | 1,4-Dichlorobutane is extensively used in the synthesis of a variety of ligands, including commonly used 1,1′-(1,4-butanediyl)bis( |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 250 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P273 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 127.4 °F |
| Flash Point(C) | 53 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 161-163 °C (lit.) |
| mp | −38 °C (lit.) |
| Density | 1.16 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


