2,6-Dichlorophenol
ALDRICH/D70201 - 99%
Synonym: 2,6-Dichlorophenol
CAS Number: 87-65-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4Cl2O
Molecular Weight: 163.00
EC Number: 201-761-3
MDL Number: MFCD00002176
Linear Formula: Cl2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 218-220 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H4Cl2O/c7-4-2-1-3-5( |
| InChI key | HOLHYSJJBXSLMV-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-66 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1c(Cl)cccc1Cl |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39 |
| RIDADR | UN 2020 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 218-220 °C (lit.) |
| mp | 64-66 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


