7-Diethylamino-4-methylcoumarin
ALDRICH/D87759 - 99%
Synonym: Coumarin 1
CAS Number: 91-44-1
Empirical Formula (Hill Notation): C14H17NO2
Molecular Weight: 231.29
EC Number: 202-068-9
MDL Number: MFCD00006864
Linear Formula: C14H17NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C14H17NO2/c1-4-15(5-2) |
| InChI key | AFYCEAFSNDLKSX-UHFFFAOYSA |
| mp | 72-75 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCN(CC)c1ccc2C(C)=CC(=O)O |
| Application: | Terbium based metal organic framework may be doped with C1 for potential use in ratiometric temperature sensing. C1 may also be used as a fluorescent photo-initiator that can act as an optical brightener for use in the synthesis of the light emitting diode (LED) based hydrogel. |
| General description: | 7-Diethylamino-4-methylco |
| Packaging: | 5, 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 72-75 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

