Diethyl benzylphosphonate
ALDRICH/D91071 - 99%
Synonym: (Diethoxyphosphonomethyl)
CAS Number: 1080-32-6
Empirical Formula (Hill Notation): C11H17O3P
Molecular Weight: 228.22
EC Number: 214-097-4
MDL Number: MFCD00009078
Linear Formula: C6H5CH2P(O)(OC2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 106-108 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 1.095 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H17O3P/c1-3-13-15(1 |
| InChI key | AIPRAPZUGUTQKX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(=O)(Cc1ccccc1)OCC |
| Application: | Reactant for synthesis of: • 3,5-dihydroxy-4-isoprop • Natural cytotoxic marine products of polyketide origin via intramolecular Diels-Alder reactions • Stilbenes via on-column oxidation of vicinal diols and Horner-Emmons reactions • Inhibitors of teh Wnt pathway for colon cancer repression using Wadsworth-Emmons reactions • Antimalarial drug analogs against P. falciparum Reactant for: • Cyclization of aryl ethers, amines, and amides • Investigating the effects of functional groups on the performance of clue organic LEDs |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 106-108 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.095 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |

