Diethyl 2-bromoethylphosphonate
ALDRICH/D91152 - 97%
Synonym: (2-
CAS Number: 5324-30-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14BrO3P
Molecular Weight: 245.05
EC Number: 226-193-3
MDL Number: MFCD00000239
Linear Formula: BrCH2CH2P(O)(OCH2CH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 75 °C/1 mmHg (lit.) |
| density | 1.348 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H14BrO3P/c1-3-9-11(8 |
| InChI key | PINITSMLVXAASM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: C-C Bond Formation |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(=O)(CCBr)OCC |
| Application: | Reactant involved in: • Radical coupling • Synthesis of organosoluble zirconium phosphonate nanocomposites • Click-chemistry • Asymmetric epoxidation of unfunctionalized olefins • Negishi alkyl-aryl cross-coupling • Synthesis of hydrolytically stable phosphonic acids for use as dental adhesives |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 75 °C/1 mmHg (lit.) |
| Density | 1.348 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |

