Diethyl carbonate
ALDRICH/D91551 - 99%
Synonym: DEC
CAS Number: 105-58-8
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O3
Molecular Weight: 118.13
EC Number: 203-311-1
MDL Number: MFCD00009107
Linear Formula: (C2H5O)2CO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 126-128 °C (lit.) |
| density | 0.975 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| greener alternative category | Aligned , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Less Hazardous Chemical Syntheses Safer Solvents and Auxiliaries Design for Degradation Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C5H10O3/c1-3-7-5(6)8-4 |
| InChI key | OIFBSDVPJOWBCH-UHFFFAOYSA |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C(OCC)OCC |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| vapor density | 4.1 (vs air) |
| vapor pressure | 10 mmHg ( 23.8 °C) |
| 59 mmHg ( 37.8 °C) |
| Application: | Diethyl carbonate (DEC) is generally used in the C-alkoxycarbonylation of enolate anions, aryl and alkyl cyanides. It reacts with 1,2-amino alcohols to yield corresponding 2-oxazolidinones. Additionally, DEC is also used as a component of electrolyte solution in lithium ion batteries. |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product is used as a greener reagent. Click here ![]() |
| Packaging: | 1, 4 L in glass bottle |
| Packaging: | 18 L in VerSA-Flow™ |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P303 + P361 + P353 - P370 + P378 - P403 + P235 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-23-26-36 |
| RIDADR | UN 2366 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 77.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 25 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 126-128 °C (lit.) |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Density | 0.975 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352108 |

, 