Diethyl chlorophosphate
ALDRICH/D91632 - 97%
Synonym: Diethyl phosphorochloridate
CAS Number: 814-49-3
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10ClO3P
Molecular Weight: 172.55
EC Number: 212-396-4
MDL Number: MFCD00009075
Linear Formula: (C2H5O)2P(O)Cl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 60 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.194 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H10ClO3P/c1-3-7-9(5, |
| InChI key | LGTLXDJOAJDFLR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(Cl)(=O)OCC |
| vapor density | 5.94 (vs air) |
| vapor pressure | 0.1 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | Diethyl chlorophosphate is a general reagent to synthesize diethylphosphate esters from alcohols, as in the synthesis of organophosphorus nerve agent mimics, chiral phosphine complexes for preparing copper alkoxide phosphine catalysts and the synthesis of chalcogenorhodamine bearing phosphonic acid sensitizers. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H310 - H331 |
| Precautionary statements | P261 - P262 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P310 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 26/27/28 |
| Safety Statements | 28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3278 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | 97% |
| bp | 60 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.194 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


