Diethyl ethylidenemalonate
ALDRICH/D94801 - 99%
CAS Number: 1462-12-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H14O4
Molecular Weight: 186.21
EC Number: 215-965-5
MDL Number: MFCD00009145
Linear Formula: CH3CH=C(CO2C2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 115-118 °C/17 mmHg (lit.) |
| density | 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H14O4/c1-4-7(8(10)12 |
| InChI key | LBBAWVLUOZVYCC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C(=C/C)C(=O)OCC |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 115-118 °C/17 mmHg (lit.) |
| Density | 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

