Diethyl ethylmalonate
ALDRICH/D95204 - 99%
CAS Number: 133-13-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H16O4
Molecular Weight: 188.22
EC Number: 205-093-3
MDL Number: MFCD00009167
Linear Formula: C2H5CH(COOC2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 75-77 °C/5 mmHg (lit.) |
| density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H16O4/c1-4-7(8(10)12 |
| InChI key | VQAZCUCWHIIFGE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C(CC)C(=O)OCC |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 197.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 92 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 75-77 °C/5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.004 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

