Diethyl 4-oxopimelate
ALDRICH/D99005 - 98%
Synonym: Diethyl 4-oxoheptanedioate
CAS Number: 6317-49-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H18O5
Molecular Weight: 230.26
EC Number: 228-657-0
MDL Number: MFCD00009210
Linear Formula: C2H5OCOCH2CH2COCH2CH2COOC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| density | 1.073 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H18O5/c1-3-15-10(13 |
| InChI key | ZGBUXZJMZBBISR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)CCC(=O)CCC(=O)OCC |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| Density | 1.073 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

