2-Ethylanthraquinone
ALDRICH/E12206 - ≥97%
CAS Number: 84-51-5
Empirical Formula (Hill Notation): C16H12O2
Molecular Weight: 236.27
EC Number: 201-535-4
MDL Number: MFCD00001237
Linear Formula: C16H12O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| InChI | 1S/C16H12O2/c1-2-10-7-8-1 |
| InChI key | SJEBAWHUJDUKQK-UHFFFAOYSA |
| mp | 108-111 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCc1ccc2C(=O)c3ccccc3C(=O |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P314 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 48/22-50/53 |
| Safety Statements | 60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| mp | 108-111 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



