Ethyl 2-bromobutyrate
ALDRICH/E13814 - 99%
CAS Number: 533-68-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11BrO2
Molecular Weight: 195.05
EC Number: 208-574-6
MDL Number: MFCD00000155
Linear Formula: CH3CH2CHBrCOOC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 177 °C (lit.) |
| density | 1.321 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H11BrO2/c1-3-5(7)6(8 |
| InChI key | XIMFCGSNSKXPBO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C(Br)CC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 132.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 56 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 177 °C (lit.) |
| Density | 1.321 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




