Ethyl butyrate
ALDRICH/E15701 - 99%
Synonym: Ethyl butanoate; Butyric acid ethyl ester
CAS Number: 105-54-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O2
Molecular Weight: 116.16
EC Number: 203-306-4
MDL Number: MFCD00009394
Linear Formula: CH3CH2CH2C(O)OC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| autoignition temp. | 865 °F |
| bp | 120 °C (lit.) |
| density | 0.875 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H12O2/c1-3-5-6(7)8-4 |
| InChI key | OBNCKNCVKJNDBV-UHFFFAOYSA |
| mp | −93 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCC(=O)OCC |
| vapor density | 4 (vs air) |
| vapor pressure | 15.5 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | Ethyl butyrate is a short-chain, fruit-flavored ester mainly generally used in food and pharmaceutical products. |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 25, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN1180 - class 3 - PG 3 - Ethyl butyrate |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 78.8 °F |
| Flash Point(C) | 26 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 120 °C (lit.) |
| mp | −93 °C (lit.) |
| Density | 0.875 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


