9-Ethylcarbazole
ALDRICH/E16600 - 97%
CAS Number: 86-28-2
Empirical Formula (Hill Notation): C14H13N
Molecular Weight: 195.26
EC Number: 201-660-4
MDL Number: MFCD00004967
Linear Formula: C14H13N
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C14H13N/c1-2-15-13-9-5 |
| InChI key | PLAZXGNBGZYJSA-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-70 °C (lit.) |
| SMILES string | CCn1c2ccccc2c3ccccc13 |
| Features and Benefits: | Can be used as a plasticizer in guest-host polymers to yield highly efficient photorefractive polymer composites. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Hazard statements | H411 |
| Precautionary statements | P273 - P391 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 68-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

