Ethyl 4-cyanobenzoate
ALDRICH/E18603 - 99%
CAS Number: 7153-22-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9NO2
Molecular Weight: 175.18
EC Number: 230-500-6
MDL Number: MFCD00001824
Linear Formula: NCC6H4CO2C2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C10H9NO2/c1-2-13-10(12 |
| InChI key | JLSSWDFCYXSLQX-UHFFFAOYSA |
| mp | 52-54 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)c1ccc(cc1)C#N |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| mp | 52-54 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


