Ethylcyclohexane
ALDRICH/E19154 - ≥99%
Synonym: ECH
CAS Number: 1678-91-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16
Molecular Weight: 112.21
EC Number: 216-835-0
MDL Number: MFCD00001523
Linear Formula: C6H11C2H5
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| autoignition temp. | 504 °F |
| bp | 130-132 °C (lit.) |
| density | 0.788 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 6.6 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H16/c1-2-8-6-4-3-5-7 |
| InChI key | IIEWJVIFRVWJOD-UHFFFAOYSA |
| mp | −111 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC1CCCCC1 |
| vapor pressure | 25 mmHg ( 37.7 °C) |
| Application: | Ethylcyclohexane can be used as: • A model for alkyl-substituted cycloalkanes to study their rate coefficients of reaction with OH radicals and Cl atoms. • A model for light hydrocarbons to investigate their catalytic cracking performance. • An organic monomer precursor to synthesize organic-inorganic hybrid polymer thin films by plasma enhanced chemical vapor deposition. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H336 - H410 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P273 - P301 + P310 - P331 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-65 |
| Safety Statements | 9-16-29-33-62 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 64.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 18 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 130-132 °C (lit.) |
| mp | −111 °C (lit.) |
| Density | 0.788 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |





