Ethyl dichlorothiophosphate
ALDRICH/E23909 - 95%
Synonym: Ethyl phosphorodichloridothionate
CAS Number: 1498-64-2
Empirical Formula (Hill Notation): C2H5Cl2OPS
Molecular Weight: 179.01
EC Number: 216-100-4
MDL Number: MFCD00004915
Linear Formula: C2H5OP(S)Cl2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 55-68 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 1.353 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C2H5Cl2OPS/c1-2-5-6(3, |
| InChI key | SMODMOZAUKBGGM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOP(Cl)(Cl)=S |
| vapor pressure | 10 mmHg ( 55 °C) |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H311 - H314 - H331 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 22-23/24-34 |
| Safety Statements | 22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN3390 - class 6.1 - PG 1 - DOT NA2927-Ethyl dichlorothiophospha |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 55-68 °C/10 mmHg (lit.) |
| Density | 1.353 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



