Ethylene carbonate
ALDRICH/E26258 - 98%
Synonym: 1,3-Dioxolan-2-one
CAS Number: 96-49-1
Empirical Formula (Hill Notation): C3H4O3
Molecular Weight: 88.06
EC Number: 202-510-0
MDL Number: MFCD00005382
Linear Formula: C3H4O3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 243-244 °C/740 mmHg (lit.) |
| density | 1.321 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C3H4O3/c4-3-5-1-2-6-3/ |
| InChI key | KMTRUDSVKNLOMY-UHFFFAOYSA |
| mp | 35-38 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C1OCCO1 |
| vapor density | 3.04 (vs air) |
| vapor pressure | 0.02 mmHg ( 36.4 °C) |
| Application: | Ethylene carbonate has been used: • In the synthesis of aliphatic polyurethanes using diamines and diols. • As a precursor for ring-opening polymerization using KOH as initiator. • As a reactant in the preparation of dimethyl carbonate, glycerol carbonate by transesterification reaction. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 3 kg in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H319 - H373 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36-48/22 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 289.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 143 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 243-244 °C/740 mmHg (lit.) |
| mp | 35-38 °C (lit.) |
| Density | 1.321 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



