Ethylenediaminetetraacetic acid tetrasodium salt hydrate
ALDRICH/E26290 - 98%
Synonym: Tetrasodium ethylenediaminetetraacetate hydrate
CAS Number: 194491-31-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12N2Na4O8 · xH2O
Molecular Weight: 380.17 (anhydrous basis)
EC Number: 200-573-9
MDL Number: MFCD00150025
Linear Formula: (NaO2CCH2)2NCH2CH2N(CH2CO2Na)2·xH2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C10H16N2O8.4Na.H2O/c13 |
| InChI key | GXFFSKMBMYHTAE-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[Na+].[Na+].[ |
| Application: | Ethylenediaminetetraaceti |
| General description: | Ethylenediaminetetraaceti |
| Packaging: | 10 kg in fiber drum |
| Packaging: | 25, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 3 kg in poly drum |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H332 - H318 - H373 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 + P310 - P314 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39-46 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352116 |




