2-Ethylhexanoic acid
ALDRICH/E29141 - 99%
Synonym: 2-Ethylcaproic acid
CAS Number: 149-57-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H16O2
Molecular Weight: 144.21
EC Number: 205-743-6
MDL Number: MFCD00002675
Linear Formula: CH3(CH2)3CH(C2H5)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| autoignition temp. | 699 °F |
| bp | 228 °C (lit.) |
| density | 0.903 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 1.04 %, 135 °F |
| 8.64 %, 188 °F | |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H16O2/c1-3-5-6-7(4-2 |
| InChI key | OBETXYAYXDNJHR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCC(CC)C(O)=O |
| vapor density | 4.98 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| 10 mmHg ( 115 °C) |
| Application: | 2-Ethylhexanoic acid can be used: • As a reactant in esterification , decarboxylative alkynylation , and preparation of alkyl coumarins via decarboxylative coupling reactions. • In the organocatalytic medium for the preparation of various 3,4-dihydropyrimidin-2(1H)-ones/thiones by Biginelli reaction. |
| Packaging: | 1, 2 L in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H361d |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 63 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 237.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 114 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 228 °C (lit.) |
| Density | 0.903 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


