Ethyl thioglycolate
ALDRICH/E34307 - 97%
Synonym: Ethyl mercaptoacetate
CAS Number: 623-51-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8O2S
Molecular Weight: 120.17
EC Number: 210-800-3
MDL Number: MFCD00004874
Linear Formula: HSCH2COOC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 54 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.096 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H8O2S/c1-2-6-4(5)3-7 |
| InChI key | PVBRSNZAOAJRKO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)CS |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H315 - H317 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-25-36/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1992 6.1(3) / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 140.9 °F |
| Flash Point(C) | 60.5 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 54 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 1.096 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


