2-Ethoxybenzamide
ALDRICH/E4402 - 97%
CAS Number: 938-73-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO2
Molecular Weight: 165.19
EC Number: 213-346-4
MDL Number: MFCD00007977
Linear Formula: C2H5OC6H4CONH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C9H11NO2/c1-2-12-8-6-4 |
| InChI key | SBNKFTQSBPKMBZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 132-134 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOc1ccccc1C(N)=O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 132-134 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

