3-Ethyltoluene
ALDRICH/E49606 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 620-14-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H12
Molecular Weight: 120.19
EC Number: 210-626-8
MDL Number: MFCD00009259
Linear Formula: C2H5C6H4CH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| autoignition temp. | 896 °F |
| bp | 158-159 °C (lit.) |
| density | 0.865 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C9H12/c1-3-9-6-4-5-8(2 |
| InChI key | ZLCSFXXPPANWQY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1cccc(C)c1 |
| Application: | 3-Ethyltoluene is generally used as a model alkylbenzene derivative for bond activation and C(sp3)-H functionalization studies. |
| Packaging: | 10, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 10-51/53 |
| Safety Statements | 16-61 |
| RIDADR | UN 3295C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 100.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 38 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 158-159 °C (lit.) |
| Density | 0.865 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


