Ethyl trifluoroacetate
ALDRICH/E50000 - 99%
Synonym: Trifluoroacetic acid ethyl ester
CAS Number: 383-63-1
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5F3O2
Molecular Weight: 142.08
EC Number: 206-851-6
MDL Number: MFCD00000419
Linear Formula: CF3COOC2H5
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 60-62 °C (lit.) |
| density | 1.194 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C4H5F3O2/c1-2-9-3(8)4( |
| InChI key | STSCVKRWJPWALQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C(F)(F)F |
| Application: | Ethyl trifluoroacetate can be used: • To synthesize cyclopentenones or furans containing trifluoromethyl group from aromatic ynones. • In the selective trifluoroacetylation of anilines catalyzed by 4-dimethylaminopyridine. • As a starting material in the two-step electrosynthesis of trifluoroacetyltrimethyls • In the preparation of trifluoromethyl ketones via trifluoroacetic ester/ketone metathesis with alkyl aryl ketones. • To synthesize o-fluorinated trifluoro acetophenones from substituted fluorobenzene. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-22-37/38-41 |
| Safety Statements | 9-16-26-36/39 |
| RIDADR | UN 1993BF 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 30.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -1 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 60-62 °C (lit.) |
| Density | 1.194 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




