3-Ethoxy-1-propanol
ALDRICH/E7401 - 97%
CAS Number: 111-35-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12O2
Molecular Weight: 104.15
EC Number: 203-861-2
MDL Number: MFCD00002948
Linear Formula: C2H5O(CH2)3OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 160-161 °C (lit.) |
| density | 0.904 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H12O2/c1-2-7-5-3-4-6 |
| InChI key | XHMWPVBQGARKQM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOCCCO |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H319 - H332 |
| Precautionary statements | P210 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 129.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 54 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 160-161 °C (lit.) |
| Density | 0.904 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



