Ethyl acetamidocyanoacetate
ALDRICH/E9609 - 97%
Synonym: N-
CAS Number: 4977-62-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H10N2O3
Molecular Weight: 170.17
EC Number: 225-624-2
MDL Number: MFCD00009133
Linear Formula: CH3CONHCH(CN)CO2C2H5
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H10N2O3/c1-3-12-7(11 |
| InChI key | SLIRLABNGAZSHX-UHFFFAOYSA |
| mp | 125-130 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | CCOC(=O)C(NC(C)=O)C#N |
| Packaging: | 10, 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 125-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

