1-Fluoro-2-nitrobenzene
ALDRICH/F10801 - 99%
CAS Number: 1493-27-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4FNO2
Molecular Weight: 141.10
EC Number: 216-088-0
MDL Number: MFCD00007048
Linear Formula: FC6H4NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 116 °C/22 mmHg (lit.) |
| density | 1.338 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H4FNO2/c7-5-3-1-2-4- |
| InChI key | PWKNBLFSJAVFAB-UHFFFAOYSA |
| mp | −9-−6 °C (lit.) |
| refractive index | n |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccccc1F |
| Packaging: | 50, 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H332 - H311 - H372 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P314 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 201.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 94 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 116 °C/22 mmHg (lit.) |
| mp | −9-−6 °C (lit.) |
| Density | 1.338 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



