Fluorene-1-carboxylic acid
ALDRICH/F1204 - 97%
CAS Number: 6276-03-5
Empirical Formula (Hill Notation): C14H10O2
Molecular Weight: 210.23
EC Number: 228-472-5
MDL Number: MFCD00001130
Linear Formula: C14H10O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C14H10O2/c15-14(16)12- |
| InChI key | HTPXFGUCAUTOEL-UHFFFAOYSA |
| mp | 246-248 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cccc-2c1Cc3ccccc- |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 246-248 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

