2-Fluorotoluene
ALDRICH/F15323 - ≥99%
Synonym: 1-
CAS Number: 95-52-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7F
Molecular Weight: 110.13
EC Number: 202-428-5
MDL Number: MFCD00000322
Linear Formula: CH3C6H4F
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| bp | 113-114 °C (lit.) |
| density | 1.001 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C7H7F/c1-6-4-2-3-5-7(6 |
| InChI key | MMZYCBHLNZVROM-UHFFFAOYSA |
| mp | −62 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccccc1F |
| vapor density | 3.8 (vs air) |
| vapor pressure | 21 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P243 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-33-36 |
| RIDADR | UN 2388 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 53.6 °F |
| Flash Point(C) | 12 °C |
| Purity | ≥99% |
| bp | 113-114 °C (lit.) |
| mp | −62 °C (lit.) |
| Density | 1.001 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



