Formamidine acetate salt
ALDRICH/F15803 - 99%
Synonym: Formamidine acetic acid salt
CAS Number: 3473-63-0
Empirical Formula (Hill Notation): CH4N2 · C2H4O2
Molecular Weight: 104.11
EC Number: 222-442-5
MDL Number: MFCD00012866
Linear Formula: HN=CHNH2 · CH3COOH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C2H4O2.CH4N2/c1-2(3)4; |
| InChI key | XPOLVIIHTDKJRY-UHFFFAOYSA |
| mp | 158-161 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H]C(N)=N.CC(O)=O |
| Application: | Formamidine acetate salt is widely used in the preparation of formamidinium lead triiodide (FAPbI3) perovskites for perovskite solar cells. It is also used in the synthesis of formamidinium lead bromide nanocrystals for use as emitters in display applications. |
| General description: | Formamidine acetate salt is an organic compound commonly used as a reagent in the synthesis of heterocyclic compounds. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 43 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 158-161 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


