1-Formylpiperidine
ALDRICH/F17407 - 99%
Synonym: N-Carbaldehyde piperidine; NFP; Piperidine-
CAS Number: 2591-86-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11NO
Molecular Weight: 113.16
EC Number: 219-986-0
MDL Number: MFCD00006483
Linear Formula: C6H11NO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| density | 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H11NO/c8-6-7-4-2-1-3 |
| InChI key | FEWLNYSYJNLUOO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)N1CCCCC1 |
| vapor pressure | 0.1 mmHg ( 25 °C) |
| Application: | Reactant for: • Direct amidation of azoles with formamides via metal-free C-H activation in the presence of tert-butyl perbenzoate • Vilsmeier-type reactions of pyrazoles with amides in the presence of phosphorous oxychloride • CO-free aminocarbonylation of N-substituted formamides with aryl iodides/bromides catalyzed by palladium acetate and Xantphos for synthesis of arylamides • Synthesis of alternating copolymers for organic photovoltaic applications • One-pot double functionalization of π-deficient heterocyclic lithium reagents • Synthesis of thermally stable piezofluorochromic aggregation-induced emission compounds |
| Packaging: | 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H311 - H319 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37 |
| RIDADR | UN 2810 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 215.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 102 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 222 °C (lit.) |
| Density | 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


