Farnesol
ALDRICH/F203 - 95%
Synonym: 3,7,11-
CAS Number: 4602-84-0
Empirical Formula (Hill Notation): C15H26O
Molecular Weight: 222.37
EC Number: 225-004-1
MDL Number: MFCD00002918
Linear Formula: (CH3)2C=CHCH2CH2C(CH3)=CHCH2CH2C(CH3)=CHCH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 149 °C/4 mmHg (lit.) |
| density | 0.886 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C15H26O/c1-13(2)7-5-8- |
| InChI key | CRDAMVZIKSXKFV-YFVJMOTDSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C/C(CC/C=C(C)/CCC=C(C)C)= |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H317 - H410 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P272 - P273 - P280 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/38-43-51/53 |
| Safety Statements | 26-39-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 311.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 155 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 149 °C/4 mmHg (lit.) |
| Density | 0.886 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



