Iron(III) acetylacetonate
ALDRICH/F300 - 97%
Synonym: 2,4-Pentanedione iron(III) derivative; Fe(acac)3; Ferric acetylacetonate; Iron(III) 2,4-pentanedionate
CAS Number: 14024-18-1
Empirical Formula (Hill Notation): C15H21FeO6
Molecular Weight: 353.17
EC Number: 237-853-5
MDL Number: MFCD00000020
Linear Formula: Fe(C5H7O2)3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| greener alternative category | Aligned , ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/3C5H8O2.Fe/c3*1-4(6)3- |
| InChI key | AQBLLJNPHDIAPN-LNTINUHCSA |
| mp | 180-182 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: iron |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CC(=O)C=C(C)O[Fe](OC(C |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Iron(III) acetylacetonate can be used as: • Precursor for the synthesis of magnetite nanoparticles via solvothermal method with applications in medical field, nanocomposite preparations, and thin film depositions and biomedical applications. • Precursor in the synthesis of iron oxide nanoparticles like (magnetite, maghemite and wustite via thermal decomposition method. • These nanoparticles have applications in magnetic materials, drug delivery, biosensing and as catalysts. • Catalyst or a precursor for supported catalysts in oxidation and polymerization reactions, particularly in the development of advanced catalytic materials. |
| Application: | MOCVD precursor for highly crystalline (Zn,Fe)Fe2O4 films and magnetic property measurements of these films. |
| Features and Benefits: | Iron(III) acetylacetonate (97%) has diverse applications in catalysis, nanoparticle synthesis, pigment production, research, and electrochemical devices. The purity, concentration, and significantly influence its performance and effectiveness in these applications. |
| General description: | Iron(III) acetylacetonate is a reddish crystalline solid that dissolves easily in organic solvents, making it suitable for solution-based processing. Its good thermal stability and controlled decomposition make it ideal as a precursor for techniques like Chemical Vapor Deposition (CVD) and Atomic Layer Deposition (ALD), which are used for fabricating iron-containing thin films, such as iron oxide (Fe₂O₃), used in sensors, catalysis, and electronics.We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Green Chemistry. This product has been enhanced for catalytic efficiency. Click here ![]() |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H318 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 97% |
| mp | 180-182 °C (dec.) (lit.) |
| Density | 5.24 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

, 
