4′-Fluoroacetophenone
ALDRICH/F3207 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 403-42-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7FO
Molecular Weight: 138.14
EC Number: 206-960-9
MDL Number: MFCD00000354
Linear Formula: FC6H4COCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 196 °C (lit.) |
| density | 1.138 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H7FO/c1-6(10)7-2-4-8 |
| InChI key | ZDPAWHACYDRYIW-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)c1ccc(F)cc1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 159.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 71 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 196 °C (lit.) |
| Density | 1.138 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

