4-Fluoroaniline
ALDRICH/F3800 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 371-40-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6FN
Molecular Weight: 111.12
EC Number: 206-735-5
MDL Number: MFCD00007829
Linear Formula: FC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 187 °C/767 mmHg (lit.) |
| density | 1.173 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H6FN/c7-5-1-3-6(8)4- |
| InChI key | KRZCOLNOCZKSDF-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | Nc1ccc(F)cc1 |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 - P314 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2941 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 162.9 °F |
| Flash Point(C) | 72.7 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 187 °C/767 mmHg (lit.) |
| Density | 1.173 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




