4-Fluoroanisole
ALDRICH/F4602 - 99%
CAS Number: 459-60-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7FO
Molecular Weight: 126.13
EC Number: 207-295-7
MDL Number: MFCD00000348
Linear Formula: FC6H4OCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 157 °C (lit.) |
| density | 1.114 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C7H7FO/c1-9-7-4-2-6(8) |
| InChI key | VIPWUFMFHBIKQI-UHFFFAOYSA |
| mp | −45 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1ccc(F)cc1 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN 3271 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 109.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 43 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 157 °C (lit.) |
| mp | −45 °C (lit.) |
| Density | 1.114 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


