3-Fluorobenzaldehyde
ALDRICH/F5005 - 97%
CAS Number: 456-48-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5FO
Molecular Weight: 124.11
EC Number: 207-266-9
MDL Number: MFCD00003348
Linear Formula: FC6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 66-68 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.17 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H5FO/c8-7-3-1-2-6(4- |
| InChI key | PIKNVEVCWAAOMJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1cccc(C=O)c1 |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P303 + P361 + P353 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | UN 1989C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 132.8 °F - DIN 51755 Part 1 |
| Flash Point(C) | 56 °C - DIN 51755 Part 1 |
| Purity | 97% |
| bp | 66-68 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1.17 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



