Fmoc-(S)-propargyl-Ala-OH
ALDRICH/F5437
Synonym: (S)-N-Fmoc-α-propargyl-Ala-OH; (S)-N-Fmoc-α-propargylalanine
CAS Number: 1198791-58-0
Empirical Formula (Hill Notation): C21H19NO4
Molecular Weight: 349.38
MDL Number: MFCD14636468
Linear Formula: C21H19NO4
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| functional group | Fmoc |
| InChI | 1S/C21H19NO4/c1-3-12-21(2 |
| InChI key | ZXOKSWZUJXKQCQ-NRFANRHFSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: click chemistry |
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | N([C@](CC#C)(C)C(=O)O)C(= |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Alkyne amino acid, more stable for peptide stapling via click chemistry than propargylglycine. |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Packaging: | 250 mg in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H400 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352106 |


