Fmoc-(R)-2-(2-propenyl)Ala-OH
ALDRICH/F6187 - ≥97%
Synonym: (R)-N-Fmoc-α-2-n-propenylalanine; Fmoc-(R)
Empirical Formula (Hill Notation): C21H21NO4
Molecular Weight: 351.40
Linear Formula: C21H21NO4
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | ≥97% |
| form | solid |
| functional group | Fmoc |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Fmoc solid-phase peptide synthesis |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H400 |
| Precautionary statements | P273 |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 50 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |


