3-Fluorobenzoic acid
ALDRICH/F6605 - 97%
CAS Number: 455-38-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5FO2
Molecular Weight: 140.11
EC Number: 207-248-0
MDL Number: MFCD00002489
Linear Formula: FC6H4CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C7H5FO2/c8-6-3-1-2-5(4 |
| InChI key | MXNBDFWNYRNIBH-UHFFFAOYSA |
| mp | 122-124 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cccc(F)c1 |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 37/38 |
| Safety Statements | 22-28 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Purity | 97% |
| mp | 122-124 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


