Molybdenum
ALDRICH/GF01979477 - mesh, 100x100mm, nominal aperture 0.8mm, wire diameter 0.18mm, 26 wires/inch, open area 67%, plain weave mesh
Synonym: Molybdenum; MO008710
CAS Number: 7439-98-7
Empirical Formula (Hill Notation): Mo
Molecular Weight: 95.94
MDL Number: MFCD00003465; MFCD00003465
Linear Formula: Mo
Product Type: Chemical
| bp | 4612 °C (lit.) |
| density | 10.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | mesh |
| InChI | 1S/Mo |
| InChI key | ZOKXTWBITQBERF-UHFFFAOYSA |
| L × width | 100 mm × 100 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 019-794-77 |
| mp | 2617 °C (lit.) |
| nominal aperture | 0.8 mm |
| resistivity | 5.0 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Mo] |
| wire diam. | 0.18 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| bp | 4612 °C (lit.) |
| mp | 2617 °C (lit.) |
| Density | 10.3 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141727 |
