Nickel/Chromium
ALDRICH/GF07373370 - foil, Ni 80%/Cr 20%, thickness 0.10 mm, length 0.5 m, coil width 25.4 mm
Synonym: NI050237
Product Type: Chemical
| coil width | 25.4 mm |
| form | foil |
| L | 0.5 m |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 073-733-70 |
| thickness | 0.10 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H351 - H372 |
| Precautionary statements | P260 - P280 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| UNSPSC | 11101711 |


