Aluminum/Copper metal matrix composite
ALDRICH/GF16939682 - tube, Al 77.9%/SiC 17.8%/Cu 3.3%/Mg 1.2%/Mn 0.4%, outside diameter 25.4 mm, length 200 mm, wall thickness 1.0 mm
Synonym: AL427250
Product Type: Chemical
| form | tubes |
| L | 200 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 169-396-82 |
| O.D. | 25.4 mm |
| wall thickness | 1.0 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| UNSPSC | 12352311 |
