Praseodymium
ALDRICH/GF17510600 - foil, thickness 1.0 mm, size 25 × 25 mm, purity 99%
Synonym: PR000250
CAS Number: 7440-10-0
Empirical Formula (Hill Notation): Pr
Molecular Weight: 140.91
MDL Number: MFCD00011174; MFCD00011174
Linear Formula: Pr
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 3520 °C (lit.) |
| density | 6.71 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | foil |
| InChI | 1S/Pr |
| InChI key | PUDIUYLPXJFUGB-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 175-106-00 |
| mp | 931 °C (lit.) |
| resistivity | 68 μΩ-cm, 20°C |
| size | 25 × 25 mm |
| SMILES string | [Pr] |
| thickness | 1.0 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| bp | 3520 °C (lit.) |
| mp | 931 °C (lit.) |
| Density | 6.71 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141610 |
