Dysprosium
ALDRICH/GF54698451 - powder, 1g, max. particle size 500 micron, 99.9%
Synonym: Dysprosium; DY006010
CAS Number: 7429-91-6
Empirical Formula (Hill Notation): Dy
Molecular Weight: 162.50
MDL Number: MFCD00010982; MFCD00010982
Linear Formula: Dy
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| density | 8.559 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/Dy |
| InChI key | KBQHZAAAGSGFKK-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 546-984-51 |
| mean particle size | 500 μm |
| mp | 1412 °C (lit.) |
| resistivity | 89 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Dy] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H251 - H315 - H319 - H413 |
| Precautionary statements | P210 - P235 - P240 - P273 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | UN 3178 4.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| mp | 1412 °C (lit.) |
| Density | 8.559 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141602 |


