Yttrium
ALDRICH/GF55118257 - foil, 25mm disks, thickness 0.50mm, as rolled, 99%
Synonym: Yttrium; Y 000250
CAS Number: 7440-65-5
Empirical Formula (Hill Notation): Y
Molecular Weight: 88.91
MDL Number: MFCD00011468; MFCD00011468
Linear Formula: Y
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 3338 °C (lit.) |
| density | 4.469 g/mL at 25 °C (lit.) |
| diam. × thickness | 25 mm × 0.50 mm |
| form | foil |
| InChI | 1S/Y |
| InChI key | VWQVUPCCIRVNHF-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 551-182-57 |
| mp | 1522 °C (lit.) |
| resistivity | 57 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Y] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 3338 °C (lit.) |
| mp | 1522 °C (lit.) |
| Density | 4.469 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141617 |
