Chromium
ALDRICH/GF58802935 - lump, 10 mm max. lump size, weight 200 g, purity 99.95%
Synonym: CR006115
CAS Number: 7440-47-3
Empirical Formula (Hill Notation): Cr
Molecular Weight: 52.00
MDL Number: MFCD00010944; MFCD00010944
Linear Formula: Cr
Product Type: Chemical
| assay | 99.95% |
| bp | 2672 °C (lit.) |
| density | 7.14 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | lumps |
| InChI | 1S/Cr |
| InChI key | VYZAMTAEIAYCRO-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 588-029-35 |
| max. lump size | 10 mm |
| mp | 1857 °C (lit.) |
| resistivity | 12.7 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Cr] |
| weight | 200 g |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.95% |
| bp | 2672 °C (lit.) |
| mp | 1857 °C (lit.) |
| Density | 7.14 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141709 |
