Platinum-iridium alloy, Pt90Ir10
ALDRICH/GF59404552 - 0.2m insulated wire, 0.025mm conductor diameter, 0.005mm insulation thickness, ptfe (polytetrafluoroethylene) insulation, 99.999%
Synonym: PT025825
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% |
| conductor diam. | 0.025 mm |
| description | ptfe (polytetrafluoroethylene) insulation |
| form | wire (insulated) |
| insulation thickness | 0.005 mm |
| L | 0.2 m |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 594-045-52 |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| General description: | Product of Goodfellow |
| Purity | 99.999% |
| UNSPSC | 11101711 |
