Bismuth
ALDRICH/GF61155682 - powder, 150 max. part. size (micron), weight 50 g, high purity 99.999%
Synonym: BI006015
CAS Number: 7440-69-9
Empirical Formula (Hill Notation): Bi
Molecular Weight: 208.98
MDL Number: MFCD00134033; MFCD00134033
Linear Formula: Bi
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% |
| bp | 1560 °C (lit.) |
| density | 9.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/Bi |
| InChI key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 611-556-82 |
| max. part. size | 150 (micron) |
| mp | 271 °C (lit.) |
| resistivity | 129 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Bi] |
| vapor pressure | <0.1 mmHg ( 20 °C) |
| weight | 50 g |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% |
| bp | 1560 °C (lit.) |
| mp | 271 °C (lit.) |
| Density | 9.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141706 |

