Nickel
ALDRICH/GF61615739 - wire reel, 1m, diameter 1.0mm, as drawn, 99%
Synonym: Nickel; NI005160
CAS Number: 7440-02-0
Empirical Formula (Hill Notation): Ni
Molecular Weight: 58.69
EC Number: 231-111-4
MDL Number: MFCD00011137; MFCD00011137
Linear Formula: Ni
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 2732 °C (lit.) |
| density | 8.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | wire |
| InChI | 1S/Ni |
| InChI key | PXHVJJICTQNCMI-UHFFFAOYSA |
| L × diam. | 1 m × 1.0 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 616-157-39 |
| mp | 1453 °C (lit.) |
| resistivity | 6.97 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Ni] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H351 - H372 - H412 |
| Precautionary statements | P201 - P260 - P273 - P280 - P308 + P313 - P333 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 40-43-48/23-52/53 |
| Safety Statements | 36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 3089 4.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 2732 °C (lit.) |
| mp | 1453 °C (lit.) |
| Density | 8.9 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141729 |


